Duyuru

3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması sonuçlandı

Yeşilay’ın dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve karikatürün evrensel dili ile farkındalık oluşturmak amacıyla bu yıl 3’ncüsünü düzenlediği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları açıklandı. 51 ülkeden, 414 katılımcının 787 karikatür ile başvurduğu yarışmada birinci Türkiye’den Aşkın Ayrancıoğlu oldu.

Tüm dünyanın gençliğini ve geleceğini tehdit eden ve evrensel bir sorun olan bağımlılıklara karşı farkındalığın artırılması ve kamuoyunun, özellikle de gençlerin bağımlılıklara refleks geliştirmelerinin sağlanılması amacıyla Yeşilay tarafından düzenlenen, 3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması sonuçlandı.

Birinciliği Türkiye’den Aşkın Ayrancıoğlu’un kazandığı yarışmaya Brezilya, Küba, İran, Rusya, Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere; 51 ülkeden, 414 katılımcı, 787 karikatür eseri ile başvuruda bulundu.

Yarışmanın bu yıl ki konusu: “Bağımlılıklara Karşı Sporun Önleyici Etkisi”
Yarışmanın bu yıl ki ana konusunun “ Bağımlılıklara karşı sporun önleyici etkisi” olarak belirlendiği yarışmada; sporun bağımlılıklarla mücadelede önleyici etkisi vurgulanarak, dünyanın da bu soruna bakışı karikatüristlerin perspektifinden dikkat çekildi.

Yarışmada verilen beş adet Başarı Ödüllerine ise İran’dan Amir Khaleghi, Küba’dan Brady Izquierdo Rodriguez, Türkiye’den Satılmış Akın, Brezilya’dan Claudio Antonio Gomez, İran’dan Khodayar Naroei eserleri değer bulundu.

Yarışma jürisinde, Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı/İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan ve Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker'in yanı sıra karikatürist Şevket Yalaz, Özcan Çalışkan ve geçen yılın birincisi ve onur konuğu karikatürist Borislav Stankovic yer aldı. Yarışmaya katılan eserler; sanatsal nitelik, konuya uygun mizahi yön, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkili toplumsal ve kültürel etki gücü olarak değerlendirmeye alındı.

Yarışmanın ödül töreni haziran ayı içerisinde Yeşilay Genel Merkezi’nde gerçekleşecek tören ile kazananlara takdim edilecek.