Duyuru

2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın Birincisi Sırbistan’dan

Kamuoyunun bağımlılıklara karşı dikkatini çekerek, bu konuda düşünmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen ve yoğun ilgi gören 2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları açıklandı. 63 ülkeden, 379 katılımcının 836 karikatür ile başvurduğu yarışmada birinci Sırbistan’dan oldu.

Yeşilay’ın karikatür vasıtasıyla bağımlılıklara dikkatlerin çekilmesi, farkındalık uyandırması ve kamuoyunun özellikle de gençlerin bağımlılıklara refleks geliştirmelerinin sağlanılması amacıyla düzenlediği 2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması yoğun ilgi gördü. Yarışmaya ABD, Brezilya, Meksika, Endonezya, Rusya, Çin, Avrupa ülkeleri ve Ortadoğu başta olmak üzere 63 ülkeden 379 katılımcı 836 karikatür eseri ile başvurdu. Sanatçıların; uyuşturucu madde, tütün, alkol, teknoloji, kumar bağımlılığı gibi alt başlıkların yanı sıra, bağımlılıkların insana ve topluma verdiği zararlara da değinmeleri hedeflendi.

2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının birincisi Sırbistan’dan Borislav Stankoviç, başarılı bulunan diğer 5 eser sahibi ise Türkiye’den Azimet Ahmet, Kürşat Zaman, Polonya’dan Grzegorz Szumuwski, Endonezya’dan Jitet Kustova ve Kolombiya’dan Elena Ospina oldu. Birinciliği elde eden yarışmacının 3 bin dolar, başarılı bulunun 5 yarışmacının ise 500 dolar ve başarı plaketi ile ödüllendirileceği 2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları; İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü ve Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Karikatürist Muhittin Köroğlu, İsmet Lokman ve Rusya’dan onur konuğu karikatürist Igor Smirnov’un yer aldığı jüri tarafından belirlendi.

Karikatür sergisi Yeşilay Haftası’nda

2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasında dereceye giren eserlerin ödülleri Mayıs ayınd ayapıalcak törenle birlikte takdim edilecek. Yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserler ise 1-7 Mart Yeşilay Haftasında meydanlarda sergilenecek.