Duyuru

ULUSLARARASI YEŞİLAY KARİKATÜR YARIŞMASI’NIN SONUÇLARI AÇIKLANDI


Kamuoyunun ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek, bu önemli konuda düşünmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen ve yoğun ilgi gören Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları açıklandı. 65 ülkeden, 510 katılımcının, 1225 karikatürle katıldığı yarışmada birinci Türkiye’den İsmail Büken oldu. Dereceye giren eserler, Yeşilay Haftası’nda sergilenecek.


Yeşilay tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’na başvurular tamamlandı. Yarışmaya ABD, Brezilya, Meksika, Avrupa ülkeleri, Endonezya, Çin, Avustralya ve Ortadoğu başta olmak üzere 65 ülkeden 510 katılımcı, bağımlılık ve karikatür sanatını buluşturan 1225 eser ile başvurdu. Sanatçıların; uyuşturucu madde, tütün, alkol, teknoloji, kumar bağımlılığı gibi alt başlıkların yanı sıra, bağımlılıkların insana ve topluma verdiği zararlara da değinmeleri hedeflendi.


Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının birincisi Türkiye’den İsmail Büken başarılı bulunan diğer 5 eser sahibi ise İsrail’den İlya Katz, İran’dan Bahman Jalali Nokandeh, Belçika’dan Luc de Scheemaeker, Brezilya’dan Silvano Melo ve Rusya’dan Andrei Popov oldu. Birinciliği elde eden yarışmacının 3 bin dolar, başarılı bulunun 5 yarışmacının ise 500 dolar ve başarı plaketi ile ödüllendirileceği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın sonuçları; Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı ve Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Karikatürist Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve Karikatürist Muhittin Köroğlu’nun yer aldığı jüri tarafından belirlendi.


Ödüller ve sergi Yeşilay Haftası’nda


13 Ocak 2017 tarihinde Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı’nda buluşan olan jüri üyeleri ödül kazanan eserleri; sanatsal nitelik olarak 25 puan, konuya uygun mizahi yönüne 25 puan, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkili toplumsal ve kültürel etki gücüne ise 50 tam puan verilerek belirledi. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması ödülleri, Yeşilay Haftası’nda verilecek. Dereceye giren eserler de yine Yeşilay Haftası’nda sergilenecek.