Duyuru

36. ÜLKE YEŞİLAYI AMERİKA’DA KURULUYOR


Bağımlılıkla mücadelede yürüttüğü faaliyetler ile uluslararası alanda da söz sahibi olan Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF), 36. Ülke Yeşilayı’nı Amerika’da açmak için kuruluş protokolü imzaladı. T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın katıldığı program öncesi imzalanan protokolle açılacak olan Amerika Yeşilayı’nın bağımlılığa karşı uluslararası verilen mücadeleye önemli katkı sağlaması bekleniyor.


Geçtiğimiz yıl global seviyede tütün, alkol, madde, teknoloji ve kumar bağımlılığı gibi toplumlara ve gelecek nesillere zarar veren her tür zararlı alışkanlıklarla insan onuru, saygınlığı ve sağlığı için mücadele etmeyi ve toplumların mücadelelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF), 36’ncı Ülke Yeşilayı’nı Amerika’da açıyor. Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC / Turkish American National Steering Commitee) desteği ve T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın teşrifleriyle Amerika Yeşilay’ının kuruluş sürecini başlatan protokol imzalandı. Protokol imza töreninde Yeşilay Yönetim Kurulu üyesi Dr. Esra Albayrak da yer aldı.


“Global seviyede mücadele ediyoruz”


Marriot Marquis Hotel’de düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, 2016 yılında bağımlılıkla mücadele alanında araştırma, proje ve faaliyetler gerçekleştirecek Ülke Yeşilayları arasında koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmek için federasyon kurduklarını ifade etti.  Ülke Yeşilayları ile amaçları ve hedeflerine ilişkin bilgiler veren Prof. Öztürk, “Ülke Yeşilaylarımız ile global seviyede tütün, alkol, madde, teknoloji ve kumar bağımlılığı gibi toplumlara ve gelecek nesillere zarar veren her tür zararlı alışkanlıklarla insan onuru, saygınlığı ve sağlığı için mücadele etmeyi ve toplumların mücadelelerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.


6 kıtada teşkilatlanma sürüyor


Yeşilay’ın çalışmalarını uluslararası alanda tanıtarak, deneyim ve tecrübenin dünyanın birçok ülkesine taşımak istediklerini kaydeden Prof. Dr. Mücahit Öztürk,  bu doğrultuda Ülke Yeşilaylarının sayısını arttırarak, federasyonun etkinlik alanının genişletilmesini hedeflediklerini bildirdi.  Amerika Yeşilay’ı ile birlikte 36’ncı Ülke Yeşilayı’na ulaştıklarını açıklayan Öztürk, “Bağımlılıkla mücadelede sadece Türkiye'de değil uluslararası alanda da bir marka haline gelen Türk Yeşilayı uluslararası işbirliği ve 6 kıtada teşkilatlanmasıyla bağımlılığa karşı global bir mücadele sergiliyor. Bu kapsamda Arnavutluk’tan Bulgaristan’a, Endonezya’dan Kenya ve Kıbrıs’ı Lübnan’dan Malezya, Senegal ve Çin’e kadar faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.


“Önleme ve rehabilitasyon temelli çalışmalar yapıyoruz”


Dünyada her yıl 6 milyon kişinin sigara, 3,3 milyon kişinin ise alkole bağlı nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mücahit Öztürk, uyuşturucu kullanımından kaynaklı ölümlerin sayısının ise yılda 200 bin civarında olduğunu bildirdi. Federasyona üye ülkelerin her birinde bağımlılıklar alanında çeşitli problemlerin mevcut olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Öztürk, “Ülkelerde yürüttüğümüz çalışmalarda bağımlılıklarla mücadelede bilimsel ve kanıta dayalı yöntemler kullanarak önleme, rehabilitasyon, savunuculuk ve koordinasyon temelli çalışmaları ulusalda yaptığımız gibi globalde de yapmayı amaçlıyoruz. Ülke Yeşilaylarımız bu anlamda kendi ülkelerinde çalışmalara başladılar. Federasyonumuz, üye ülkelerde bağımlılıklarla mücadele çalışmalarının, uygulanacak olan projelerin ve ülkelerin bağımlılıkla mücadele kapasitesinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu kapsamda Yeşilay’ın Türkiye’de yaptığı çalışmalar üye ülkelerde model olarak uygulanıyor” dedi.


Yeşilay’ın Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Dünya Sağlık Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) gibi devletlerarası teşkilatlarla olan işbirliği ve çalışmalarının uluslararası teşkilatlanmada önemli bir destek sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Mücahit Öztürk, federasyonun kapsamı itibariyle sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığıyla mücadele eden dünyadaki ilk örgütlenme özelliğini taşıdığını kaydetti.


Protokol imza töreninin ardından T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve beraberindeki heyet Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması eserlerinden derlenen “Dünya Karikatürcülerinin Gözünden Bağımlılık” isimli sergiyi gezdi. Sergide, bağımlılıklar ve zararlarının karikatür diliyle anlatıldığı 65 ülkeden 510 katılımcının 1225 eserler katıldığı eserler yer aldı.