Duyuru

5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Ödül Töreni 8 Temmuz’da!

Yeşilay’ın, dünyada ve ülkemizde toplumun bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve karikatürün evrensel dili ile farkındalık oluşturmak amacıyla 5’incisini düzenlediği Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nın ödül töreni 8 Temmuz’da çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

Bu yıl “Yeni Nesil ve Yeni Nesil Bağımlılıklar” temasıyla düzenlenen yarışmaya Hindistan, Endonezya, İran, Rusya, Çin ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere; 69 ülkeden, 1088 katılımcı, 2 bin 34 karikatür eseri ile başvuruda bulundu.

Yarışmaya katılan eserler; sanatsal nitelik, konuya uygun mizahi yön, eserde yansıtılan konunun günlük yaşamla ilişkili toplumsal ve kültürel etki gücü olarak değerlendirmeye alındı. Yarışmanın ödül töreni 8 Temmuz’da çevrim içi olarak gerçekleştirilecek ve eser sahiplerine ödülleri takdim edilecek.

5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Kazananları*

Ödül

Ad-Soyad

Ülke

Birincilik Ödülü

Gökçen Çukadar

Türkiye

İkincilik Ödülü

Aristides Hernandez Guerrero

Küba

Üçüncülük Ödülü

Ray Costa Nascimento

Brezilya

Başarı Ödülü

Mehdi Azizi

İran

Başarı Ödülü

Ehsan Ganji

İran

Başarı Ödülü

Anya Orlova

Tayland

Mazhar Osman Özel Ödülü

Kürşat Zaman

Türkiye

*Yeşilay’ın 5. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda Üçüncülük Ödülü’ne layık görülen Micheal Mayevsky’e ait eserin başka bir yarışmada ödül kazandığının tespit edilmesi nedeniyle, şartname kuralı gereğince jüri kararıyla; ödülün iptaline karar verilmiştir.