BAŞKANIN MESAJI

Kamuoyunun bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek, bu önemli konuda düşünmelerini sağlamak amacıyla 2. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasını düzenledik. Yoğun ilgi gören bu yarışmamıza 63 ülkeden, 378 karikatür sanatçısı 836 eser ile katıldı. Yarışmada sanatçıların; uyuşturucu madde, tütün, alkol, teknoloji, kumar bağımlılığı gibi alt başlıkların yanı sıra, bağımlılıkların insana ve topluma verdiği zararlara da değinmeleri hedeflendi.

2016’da birincisini düzenlediğimiz bu yarışma ile bağımlılıkların insan ve toplum hayatına zarar veren boyutlarının gösterildiği birbirinden özel eserler yapıldı. Farklı ülkelerden, farklı kültürel kodlarla yapılmış eserlerde bağımlılığın evrensel bir boyutta nasıl küresel bir tehlike olduğu bir kez daha görüldü. Tüm insanlığa zarar veren bağımlılık sorununa bu yarışmayla hem uluslararası arenada farkındalık oluşturmuş hem de bağımlılığa farklı perspektiflerden bakmış olduk.

Bu yıl 3’üncüsünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışmasının yine aynı ilgiyi göreceğine, dünya karikatüristlerinin gözünden bağımlılığı bakmanın herkeste farklı duygular uyandıracağına, farkındalık oluşturacağına inanıyoruz.

Eser sahiplerini yarışmamıza katılmalarını bekliyoruz.

Bir asır önce verilen bağımlılıkla mücadele için verdiğimiz “söz”deki umudumuz ve kararlığımız her geçen gün daha da güçleniyor. Bu mücadelemizde iyi ki yanımızdasınız!

Saygılarımla,
Prof. Dr. Mücahit Öztürk
Yeşilay Genel Başkanı